Kahve çekirdeği ve kahve çeşitleri konulu bu yazımızda; kahve çeşitleri isimleri, kahve çekirdekleri türleri nelerdir, kaç farklı kahve hazırlanışı vardır, kahve hazırlama yöntemleri nelerdir, robusta ve arabica, kahve ağacı çeşitleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Kahve ağacı hakkında bilgi

Kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinden bir ağaç türüdür. İlk ekilen tohumunun ardından 3 yıl sonra kirazı andıran kırmızı meyveler vermeye başlayan bu bitki yaklaşık 40 yıl boyunca meyve verebilme özelliğine sahiptir. Ağacın, beyaz renkli ve yasemini andıran hoş bir kokulu çiçekleri vardır. Doğal haliyle 8-10 metreye kadar uzayabilen kahve ağacı, yetiştirilmesi sırasında meyvelerinin kolay toplanabilmesi için boyu 4-5 metre uzunluğunda tutulur. İklimsel olarak ortalama sıcaklığın 18-24oC arasında olduğu, bol yağış alan, ani sıcaklık değişliklerinin olmadığı ve soğuk olmayan nemli iklim özelliklerini sevmektedir. Bu özellikleri nedeniyle tropikal iklimlerde yetiştirilemeye uygundur. Kahve ağacının hassas özellikleri yalnızca iklimsel özelikleri ile sınırlı değildir. Meyveleri olgunlaştıktan sonra iki hafta içerisinde toplanmaz ağaçta bırakılırsa çürümeye başlamaktadır.

Çekirdeklerine Göre Kahve Çeşitleri

Dünya genelinde yüzlerce kahve çekirdeği dolayısıyla yüzlerce farklı türde kahve ağacı bulunmaktadır. Ancak bu türler arasında dünya genelinde en yaygın olarak yetiştirilen yalnızca 3 farklı kahve ağacı bulunmaktadır.

  • Arabica,
  • Robusta,
  • Liberica

Dünya genelinde yetiştirilen 3 farklı ağaç arasında da üretimi ve ticareti en çok yapılan Arabica (Coffea arabica) ve Robusta (Coffea canephora) cinsi kahve çekirdekleridirLiberica türü yalnızca Filipinlerde yok denecek kadar az miktarda yetiştirilmekte ve bu nedenle ticareti çok az yapılmaktadır. Üretimi ve ticareti en çok yapılan kahve çekirdeği çeşidi Arabica’dır. Dünya genelinde üretilen meyvelerin yaklaşık %80’i Arabica, %20’si Robusta’dır. Robusta üretimi daha çok Afrika ve Güney Asya ülkelerinde gerçekleşmekte iken, Arabica üretimi kahve üreten tüm ülkelerde özellikle de Güney Amerika’da üretilmektedir.

Coffea Arabica ağacı ve çekirdeği

Arabica cinsi kahve ağaçları genel olarak yer seviyesinden 800-2.000 metre yükseklikleri sever. Standart özelliklerdeki Arabica ağacı yılda 5 kg meyve vermekte ve bu 5 kg meyveden yaklaşık 1 kg çekirdek elde edilmektedir. Arabica çekirdeklerinden elde edilen kahve Robusta çekirdeklerinden elde edilene göre daha az kafein içerir ancak daha aromatik ve lezzetlidir. Arabica cinsi ağaçlar Robusta cinsi ağaçlara göre daha narindir. İhtiyaç duyduğu iklim özellikleri bakımından yetiştirilmesi daha zor ve daha maliyetlidir. Zirai hastalıklara karşı daha duyarlıdır ve zirai zararlılar tarafından kolayca etkilenir. Arabica çekirdeğinin kafein içeriği %1-2 civarındadır. Robusta’ya oranla daha az asidik, aroması yüksek ve içimi daha keyif vericidir. Bu özellikleri nedeniyle en iyi kahve çekirdeği Arabica’dır diyebiliriz.

Coffea Canephora (Robusta) ağacı ve çekirdeği

Robusta cinsi kahve ağaçları genel olarak yer seviyesinden itibaren 600 metre yüksekliklere kadar yetiştirilebilir. Arabica cinsi ağaçlar gibi narin değildirler. İhtiyaç duyduğu iklim özellikleri Arabica ile benzerdir ancak bu özelliklerin sapması, değişmesi durumunda dayanıklılık ve direnç gösterebilir. Bu özellikleri nedeniyle yetiştirilmesi daha kolay ve daha az maliyetlidir. Robusta çekirdekleri Arabica çekirdeklerine göre yaklaşık iki kat daha fazla (% 2-5) kafein içerir. Bununla birlikte aromatik olarak Arabica’ya oranla daha fakirdir ve asit oranı daha yüksektir. Lezzet bakımından daha asidik olması nedeniyle acımtırak bir tadı vardır. Dünya üzerinde en çok Robusta üreten ülke Vietnam’dır. Vietnam’da üretilen çekirdeklerin neredeyse %95’i Robusta cinsi ağaçlardan elde edilmektedir.

 

01January
1970
Kategori: Kategorisiz